| Kölyökkor:
A vételnél pontosan tájékozódjunk a kiskutya etetésérõl. Véleményem szerint, egy jó minõségû táppal történõ etetés a legcélravezetõbb, mind a gazda, mind a kiskutya szempontjából. Egy jó minõségû (feltétlenül szójamentes) kölyöktáp tartalmazza mindazon anyagokat, amelyek a kölyök kiegyensúlyozott fejlõdését segítik elõ. Nem utolsó szempont, hogy viszonylag nagyobb mennyiség megvehetõ egyszerre, nem romlik, nem kell fõzni, hûteni, aprítani stb. A nyolchetes kölyök még minimálisan háromszor eszik naponta. Attól kezdve, hogy a kiskutya hozzánk került, három-négy nap az alkalmazkodási idõszak. Ez egy "jó helyrõl" származó kiskutyánál észre sem vehetõ. Figyeljünk oda, mert hasmenés, véres széklet nem lehet. Ha ilyennel találkozunk, azonnal forduljunk állatorvoshoz és tájékoztassuk a tenyésztõt is. Súlyos esetben vigyük vissza a kiskutyát (pl. parvó fertõzöttség) és akármennyire is megszerettük ragaszkodjunk a vételár visszafizetéséhez, nem a cserekutyához. Azt minden tulajdonosnak tudni kell, hogy a megvett kiskutyára nyolc napig teljes fertõzõ betegség garancia van! Köztudott dolog, hogy a kiskutya utcára nem vihetõ, amíg minden oltását meg nem kapta. A szobatisztaságra való szoktatást azonban már ilyenkor meg lehet kezdeni. Annak a helynek a közelében, ahol a kölyköt etetik, tegyenek le többrétegben újságpapírt, mert a kiskutya evés után biztos, hogy szeretné a dolgát elvégezni. Nagy valószínûséggel már a tenyésztõ is szoktatta õt a papírra, így egyszerû dolgunk lesz. Minden egyes papírra helyezett végterméknél nagyon meg kell dicsérni a mi okos kutyuskánkat, ha meg nem oda került, ezt fejcsóválva kell értésére adni. A kiskutya orrának az ürülékbe történõ beleverése értelmetlen és gusztustalan. Sok-sok türelemmel és szeretettel nagyon hamar célt fogunk érni. Amikor a kiskutya az otthonunkba kerül, még nem tud a lábak között közlekedni, és nem ismeri a nyílódó és záródó ajtókat. Nekünk kell nagyon vigyázni, mert ha véletlenül felrúgjuk, illetve az ajtóhoz odacsukjuk, nagyon szomorú következményei lehetnek, ami a kölyök életébe is kerülhet. Bár a kiskutya nagyon kíváncsi, mégsem célszerû egy méter magasságig mindent elpakolni, mert meg kell tanulnia neki is közöttünk, a mi veszélyes világunkban élni. Amit nem szeretnénk, hagy megrágjon, kipakoljon, azt egy határozott nem, vagy fuj-jal intézzünk el, egymás után akár többször is. Ugyanakkor bõségesen lássuk el õt különféle nagyon érdrekes dologgal, pl. ócska cipõ, csomóra kötött rossz zokni, teniszlabda, sípolós játék. Bármit adhatunk, amit nem tud úgy megrágni, hogy le is nyelje. Ezeket el is lehet dugni, nagyon boldog lesz amikor megtalálja. Természetesen az otthonunkba került kiskutyát nem lehet hat, nyolc órán keresztül magára hagyni teljesen egyedül, mert a gazdi utáni sóvárgásban igen csak leamortizálhatja lakásunkat.
Felnött kor:
A kölyökkor szépségein és buktatóín is túljutva lassan felnõtté válik kedvencünk. Az elsõ tüzelés, illetve az emelt lábbal történõ pisilés mind-mind arra figyelmeztet, a gyerekkornak lassan vége. A kan kutyáknál erõs nemi késztetés léphet fel, ami teljesen normális, azonban a lábunkon, vagy a kezünkön végzett párzó mozgások elkerülése végett, biztosítsunk kedvencünknek egy jóképû hengerpárnát, vagy valamilyen a kutya méreteihez igazodó szõrös játékállatot. Szuka kutyánkat a tüzelés idõszakában óvjuk meg a nem kívánatos udvarlók hódolataitól. Az elsõ tüzelés semmiképpen nem a tenyész alkalmasságot jelenti! A kutya táplálása lehetõség szerint továbbra is a jó minõségû táp maradjon, természetesen az életkorhoz alkalmazkodva. Ne feledkezzünk meg a negyedévente kötelezõ féreghajtásról, a külsõ élõsködõk távoltartásáról. A kutya négyhónapos korától kezdve kb. két-három havonta célszerû egy, fõleg a fajtára szakosodott kozmetikát felkeresni, ahol kedvencünk szõrzetének rendben tartásával, és jellegzetes fazonjának kialakításával profi módon foglalkoznak.
Az öregkor:
A nyolcadik életévét betöltõ kutyát már öregnek tekintjük, még akkor is, ha a várható élettartam 12-15 év. Kedvencünk ébersége lankadni kezd, látása, hallása romlik, ez igazán a tizedik évtõl ölt nagy léptéket. Már nem akar egész nap folyamatosan intézkedni, inkább békésen szendereg kosarában. Természetesen a tápanyag megválasztásában is alkalmazkodni kell a lelassult életmódjához, feltétlenül csökkenteni kell a fehérje bevitelt a vesék kímélése érdekében. Szigorúan ragaszkodnunk kell a megszokott sétáltatáshoz, mozgáshoz, mert minél jobban hagyjuk eltunyulni, annyival rövidítjük meg életét. Természetesen a kilométereken át tartó nagy kirándulás már nem neki való. Igyekezzünk nagy öregünket még többet ölbe venni, szeretgetni, hogy érezze számunkra fontosabb, mint valaha. Egészségi állapotát nagy figyelemmel kísérjük, hogy a legkisebb elváltozásnál is azonnal közbe tudjunk avatkozni. A szuka kutyák életük végéig tüzelnek -ha csak nem lettek ivartalanítva - ezért idõskorban fokozottan fennáll a méhgyulladás veszélye. Ha lehetõségünk van, próbáljuk immunrendszerét a lehetõ legjobb állapotban tartani, (pl. Béres csepp) életkorát a lehetõ legtovább egészségesen meghosszabbítani, flavonidokat tartalmazó táppal etetni. | |